مقالات

سنگ مرمریت چیست؟

تکسچر سنگ مرمریت
 • تاریخ آخرین به روزرسانی:1401/08/01

اگر فرصت کافی برای مطالعه مقاله ندارید، شما را به شنیدن این پادکست دعوت می کنم.

سنگ مرمریت چه نوع سنگی ؟

سنگ مرمریت از جمله سنگ‌های دگرگونی و بعضا رسوبی است که در پوسته زمین به وفور یافت می‌شود و از نظر کیفیت ، طرح و رنگ از تنوع بی‌نظیری برخوردار است . کشور ما نیز از این ثروت خدادادی بی بهره نمانده و حدود نیمی از معادن سنگی کشور را به خود اختصاص داده است .

در بافت این سنگ رگه‌های فسیلی زیبایی وجود دارد که در هر سنگ به شکلی خاص خودنمایی می‌کند . میزان این ناخالصی و رگه‌ها در برخی سنگ‌ها موجب زیبایی و در برخی دیگر به عنوان ضعف شناخته می‌شود .

مثلا در اسلب سنگ‌هایی همچون مرمریت لاشتر ، مرمریت پالادیوم ، مرمریت نجف آباد و مرمریت گلدن بلک وجود این رگه‌های رنگی سفید و طلایی به زیباتر شدن سنگ  کمک کرده و جلوه ی بی‌نظیری به نمایش می‌گذارد . درحالی که در مرمریت‌های کرمی تا بژ مانند مرمریت دهبید ، مرمریت خوی ، مرمریت هرسین و … هرچه سنگ پاک و یک‌دست‌تری داشته باشیم در درجات کیفی بالاتر قرار گرفته و کمتر مورد آسیب قرار می‌گیرند . به خصوص که از مرمریت‌های کرمی و روشن برای سنگ کف و سنگ پله بیش از هر رنگ دیگری استفاده می‌شود .

سنگ مرمریت خوی

به همین خاطر برای چنین کاربردی ، باید سنگ مصرفی از استحکام لازم برخوردار باشد و هرچه میزان این ناخالصی‌ها و رگه‌های آهکی آن کمتر باشد احتمال پریدگی ، شکستگی و نفوذ آب و لک‌پذیری کمتر خواهد بود .

باتوجه به میزان تخلخل و درصد آهک موجود در سنگ ، میزان جذب آب هم در هر سنگی با دیگری فرق می‌کند . اما اگر بخواهیم کلی بگوییم ، جذب آب و تخلخل سنگ‌های مرمریت پایین است و از تراکم خوبی هم برخوردارند . به همین خاطر اغلب کاربرد سنگ مرمریت برای سنگ کف و پله می‌باشد .

فرآوری‌های سنگ‌های مرمریت

ابعاد :

باتوجه به ابعاد و سلامت کوپ استخراج شده ، حداکثر ابعاد سنگ در نوع طولی و اسلب مشخص می‌شود . هرچه ابعاد سنگ برش خورده بیشتر باشد طبعا قیمت بیشتری هم خواهد داشت . علاوه بر جنس سنگ ، تقاضای بازار مصرفی ؛عامل مهم دیگر در تعیین فرآوری سنگ تلقی می‌شود . به طورمثال سنگ‌های همچون مرمریت مشکی نجف آباد ، مرمریت دهبید زارع ، مرمریت خوی ، مرمریت پرشین‌سیلک ، مرمریت پارادایس ، مرمریت کاپوچینو ، مرمریت لاشتر و … در تمامی ابعاد ( تایل ، طولی ، اسلب ، ریزه بار، پله ) متقاضی دارند . این در حالی است که در برخی دیگر ، استفاده از اسلب به دلیل بصرفه‌تربودن و نمایش بهتر سنگ ؛ مورد پسند است ( مثل مرمریت پاییزان ، مرمریت تری دی بلک و …) .

نمونه کارشده اسلب سنگ مرمریت پاییزان

رنگ زدن سنگ

در اغلب سنگ‌های مشکی مرمریت ، برای آنکه زمینه‌ی سنگ تیره‌تر به چشم آید و جلوه بیشتری داشته باشد ، سطح آن را از مواد رنگی می پوشانند. با این کار، مادامی که از سنگ به درستی مراقبت شود و در معرض نورخورشید قرار نگیرد ، دوام بیشتری خواهد داشت . بنابراین توصیه می‌شود که حتی الامکان در فضای داخل به کار برده شود . چرا که بعد از اندک مدتی دیگر خبری از آن رنگ و لعاب اولیه نخواهد بود . در نمونه سنگهای خارجی این فرآیند به فراوانی دیده می‌شود.

رزین و UV

استفاده از مواد رزینی بروی سنگ‌های مرمریت علاوه بر پوشاندن درزها و حفره‌های احتمالی روی سنگ ، موجب براقیت بیشتر سنگ و خوش جلا بودن آن می‌شود . از طرفی از نفوذ رطوبت و پوسیدگی  و لک پذیری سنگ تا حد زیادی پیشگیری می‌کند . البته جنس مواد مصرفی و مراحل انجام آن ،بر کیفیت نهایی سنگ تاثیرگذار است . مساله بعدی در رابطه با مقاوم کردن سنگ‌های مرمریت در برابر رنگ پریدگی است که این کار با UV تا مقدار زیادی قابل پیشگیری است . اما در نهایت توصیه می‌کنیم از کار کردن این سنگ‌ها برای نمای بیرون و در معرض نور خورشید پیشگیری کنید .

رزین سنگ چیست

 توری پشت سنگ

مرمریت ازدسته سنگ‌های نرمی است که با توجه به نوع سفارش و ابعاد ، توسط ماشین برش‌های مختلفی فرآوری می‌شود که هر کدام در ظرافت کار و قیمت نهایی تاثیر گذار است . نکته قابل توجه دیگر توری پشت سنگ است که موجب انسجام و استحکام بیشترآن می شود .

فرآوری سطح

از دیگر فرآوری های سنگ عملیاتی است که روی سطح آن صورت می پذیرد. ازجمله پرداخت های قابل اجرا بروی مرمریت‌ها می توان به چرمی ، صیقلی ، نسابیده ، بوش همر و تیشه‌ای اشاره کرد که هر کدام متناسب با جنس سنگ و قابل انجام بودنش ، اجرا می شود .

اگر نیاز به اطلاعات کاملی از فینیشینگ سنگ دارید می توانید مقاله انواع سطوح را مطالعه کنید .

 • دراین میان پرداخت صیقلی یکی از محبوب ترین گزینه‌هایی است که روی تمامی سنگ‌ها انجام پذیر است و موجب نمایش بهتری از طرح سنگ می‌شود . هرچه ساب‌پذیری سنگ بیشتر باشد و از پولیشرهای مرغوب‌تری برای این کار استفاده گردد ، جلا وصیقل سطح بیشتر خواهد بود ؛ به گونه ای که گویی تصویر خود را در آینه می‌بینیم .
 • فرآیند چرمی هم درجات پایین‌تری از ساب سنگ است که با لمس سطح ، متوجه پستی و بلندی‌های آن خواهیم شد .
 • دربرخی موارد نیز برای جلوگیری از سرخوردگی ، سطح سنگ را به کمک ماشین یا دست ، سوزنی یا تیشه‌ای می‌کنند ، به این ترتیب با زبری ایجاد شده بروی سطح ، سنگ را آماده‌ی استفاده در بخش‌های بیرونی می کنند . از نمونه سنگ‌های تیشه‌ای :مرمریت تیشه‌ای گندمک ، مرمریت تیشه‌ای هرسین ، مرمریت تیشه‌ای لاشتر ، مرمریت تیشه‌ای دهبید و … می توان نام برد .

سنگ تیشه ای لایبید

در مقاله سنگ تیشه‌ای همه چیز درباره این نوع پرداخت به طور کامل توضیح داده شده است .

تفاوت سنگ مرمر و مرمریت

گاها دیده می شود که سنگ مرمر را با مرمریت یکی می‌دانند و این کاملا اشتباه است . سنگ مرمر قابلیت عبور نور را از خود دارد و از دگرگونی سنگ تراورتن بوجود آمده است ( دگرگونی آهکی است ). این سنگ نرم‌تر از مرمریت است و نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد . مرمر سنگ ظریف و شکننده ای است که کوپ‌های کوچکی از آن استخراج می‌شود . اغلب تقاضا آن در ابعاد اسلب است و در اماکن مذهبی و ساختمان‌های تجاری و مسکونی لوکس شاهد کاربرد آن هستیم . برخلاف مرمریت‌ها ، سنگ مرمر به فراوانی یافت نمی شود . ساب پذیری خیلی خوبی دارد و در رنگ‌های متنوعی یافت می‌شود . قیمت سنگ مرمر نسبت به مرمریت بیشتر است و جزء سنگ‌های گران‌قیمت دنیا به شمار می‌رود .

مرمر سفید با نورپردازی در شب

معایب سنگ های مرمریت

هر سنگ بنابر شرایط پیدایش ، ویژگی‌هایی منحصر بفردی دارد که آن را مناسب استفاده در فضایی مخصوص به خود کرده است. باتوجه به تنوع زیاد مرمریت‌ها ، طبیعی است که برخی از آن‌ها با یکدیگر تفاوت زیادی داشته باشند . از این رو کلی گویی راجع به ویژگی‌های خوب یا بد سنگ‌ها به لحاظ علمی کار درستی نیست . 

 • در مرمریت‌هایی که میزان رگه‌های آهکی زیاد است ، جذب آب و لک پذیری سنگ بالا می‌رود . همچنین امکان لب پر شدن سطح در این قسمت‌ها بیشتر می‌شود . بنابراین از به کار بردن چنین سنگی برای کف ، بالاخص بخش‌هایی که بیشتر در تماس با آب و رطوبت هستند باید خودداری نمود . چرا که موجب پوسیدگی سنگ نیز خواهد شد .
 • در تمامی سنگ‌ها برای پرشدن درز و شکاف‌ها و عایق شدن سنگ از رزین استفاده می‌شود . برای پیشگیری از رنگ‌پریدگی سنگ نیز ، تمام سطح آن را از مواد یو وی می پوشانند . اما با این حال در سنگی همچون مرمریت که ذاتا در برابر نور ضعیف است ، این کار دوام چندانی ندارد . به همین دلیل همیشه به خریداران سنگ نما ، سنگ‌هایی همچون تراورتن و کریستال چینی پیشنهاد می‌شود . از طرفی ذاتا سنگ مرمریت برای بخش‌های سرپوشیده و به دور از شرایط جوی نامساعد پیشنهاد می‌شود . البته در این میان استثناهایی هم وجود دارد ( مثل لاشتر ، هرسین و… )
 • باتوجه به حساسیت سنگ‌های مرمریت به شوینده‌های اسیدی ، توصیه می‌شود از به کاربردن این مواد بروی آن‌ها پیشگیری شود .

به طور کل راز دوام و ماندگاری تمامی سنگ‌ها در نحوه کاربرد و نگهداری آن‌ها نهفته است . هرچه کمتر در معرض شوینده‌ها ومواد اسیدی قرار بگیرد ، عمر بیشتری خواهند داشت .

معرفی بهترین سنگ های مرمریت ایران

بیشترین معادن سنگی موجود در کشور ما مربوط به مرمریت‌هاست که در حدود 54 درصد منابع را به خود اختصاص داده‌اند . بنابراین گونه‌های متنوعی از آن خواهیم داشت که هر کدام دارای ویژگی‌های متمایزی از هم هستند که کاربردشان متناسب با همین ویژگی‌ها می‌باشد .

 درحال حاضر بازار سنگ مرمریت رونق بسیاری چه در داخل کشور و چه در خارج از آن دارد . نمونه‌های مرغوبی از این سنگ در کشورهای ایتالیا ، هند ، ترکیه و چین استخراج و به صورت خام یا فرآوری به دنیا صادر می شود . ایران نیز بهترین‌های سنگ مرمریت خود را در بالاترین درجات کیفی و غالبا به صورت کوپ صادر می کند .

در ایران برخی از سنگ‌ها مشابه نمونه‌های معروف و خارجی هستند . به طور مثال مرمریت لاشتر یکی از این هاست . این سنگ در استان اصفهان در دو سورت طوسی و مشکی بهره برداری می‌شود و به لحاظ جنسی جزء بهترین‌های مرمریت به حساب می‌آید . مرمریت لاشتر به دلیل  نمونه مشابه ایتالیایی خود یعنی PIETRA GRAY شهرت جهانی یافت و در بازار بین الملل با همین نام تجاری عرضه می‌شود .

سنگ مرمریت لاشتر

درکشورمان مرمریت‌های مرغوب زیادی بهره برداری می‌شود که علاوه بر تامین بازار داخل ، صادرات محور نیز هستند . ازجمله این سنگ‌ها مرمریت دهبید ( که دارای معادن متعددی با نام‌های مختلفی است) ، مرمریت خوی ، مرمریت هرسین ، مرمریت پرشین سیلک و … است . مشاهده تمام سنگ های مرمریت 

کاربرد سنگ مرمریت

سنگ کف مرمریت

از گذشته تا به امروز استفاده از سنگ مرمریت به عنوان کفپوش از جمله رایج ترین کاربردهای سنگ مرمریت به شمار می رود. سنگ کف مرمریت می تواند زیبایی خاصی به فضا ببخشد. از این نوع سنگ می توان در کف مکان های مختلفی مانند هتل، خانه، دفترکار و… به کار برد. با این وجود پیشنهاد می شود که برای سنگفرش مکان های پرتردد از سنگ گرانیت که دارای استحکام و مقاومت بالاتری است استفاده شود.

همانگونه که در مقاله راهنمای کامل سنگ کف مرمریت بیان کردیم از مهم ترین مزایای کاربرد سنگ مرمریت در کف؛ تنوع رنگی و ساب پذیری بالا و چسبندگی خوب آن با ملات است. علاوه بر این معایب سنگ کف مرمریت نیز نرمی،جذب آب بالا و آسیب پذیر بودن آن در برابر مواد اسیدی است. بنابراین هنگام خرید سنگ مرمریت مناسب حتما به این نکات توجه کافی داشته باشید زیرا در غیر اینصورت ممکن است در طول زمان با مشکلات متعددی روبرو شوید.

از مهم ترین سنگ های کف مرمریت می توان به سنگ مرمریت دهبید، سنگ مرمریت لاشتر،سنگ مرمریت جوشقان،سنگ مرمریت پرشین سیلک و….اشاره کرد.

سنگ پله مرمریت

بی شک دستگاه پله ساخته شده از سنگ مرمریت یکی از لوکس ترین و زیباترین پله های است که تاکنون دیده اید. همانطور که در مقاله مزایای ساخت راه پله سنگی بیان شد؛ پله های ساخته شده از سنگ در مقایسه با دیگر متریال مانند چوب و… از دوام و ماندگاری بالاتری برخودار است. سنگ مرمریت یکی از انواع سنگ های ساختمانی است که به کاربردن آن در پله علاوه بر افزایش زیبایی ساختمان،از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار است.

حال جهت به کاربردن این سنگ در پله، پرداخت های متفاوتی مانند صیقلی،مات،تیشه ای و…وجود دارد. بنابراین هنگام انتخاب سنگ باید با توجه به مکان موردنظر، پرداخت مناسبی انتخاب کنید. زیرا به عنوان مثال در صورتی که از سنگ مرمریت صیقلی در ساختمان علی الخصوص ساختمان مسکونی استفاده شود؛ ممکن است در صورت خیس شدن لغزنده شده و احتمال سقوط بالا رود.

به طور کلی سنگ پله مناسب، سنگی است که از مقاومت سایشی و تراکم بالایی برخوردار باشد. از این رو از بهترین سنگ های پله مرمریت می توان به سنگ پله مرمریت هرسین و سنگ پله مرمریت خوی اشاره کرد.

دیوارپوش مرمریت

سنگ های مرمریت در نمای داخلی قسمت های مختلف ساختمان به کار می رود. انتخاب صحیح سنگ مرمریت متناسب با هر قسمت ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است. همانطور که می دانید یک ساختمان از قسمت های مختلفی تشکیل شده که از جمله آنها سرویس بهداشتی، آشپزخانه،سالن پذیرایی و…می باشد.

سنگ مناسب دیوار هر کدام از این قسمت ها نیز باید متناسب با نوع کاربرد به درستی انتخاب شود. به عنوان مثال برای سرویس بهداشتی به علت اینکه در تماس با آب و رطوبت بالایی است؛ بهتر است در میان سنگ های مرمریت،سنگی انتخاب شود که میزان تخلخل و جذب آب کمتری داشته باشد. با این وجود به طورکلی در سرویس بهداشتی بهتراست از سنگ های کریستال استفاده شود. از مکان های مهم دیگر فضای داخلی ساختمان، دیوار پشت تلویزیون (تی وی روم) است. در این مکان می توان از سنگ های مرمریت به صورتهای مختلفی استفاده کرد.

به عنوان مثال به کاربردن بوکمچ و فورمچ سنگ های مرمریت در تی وی روم زیبایی خاصی به فضا می بخشد. با این وجود در دیوارهایی از فضای داخلی ساختمان که ممکن است در معرض تابش خورشید قرار بگیرد مانند دیواره پارکینگ نمی توان از سنگ مرمریت استفاده کرد.

کانتر یا میز پیشخوان

در گذشته عمدتا برای ساخت کانتر و یا سنگ روی کابینت از سنگ گرانیت استفاده می شد. در حالی که امروزه کانترهای سنگ مرمریت از محبوبیت بالاتری نسبت به کانترهای گرانیتی برخوردارند. با وجود محاسن و ویژگی های مثبتی که کانتر گرانیتی دارد؛ استفاده از سنگ مرمریت نیز به علت زیبایی و تنوع رنگی که دارد می تواند گزینه مناسبی به این منظور باشد که قابلیت ترکیب شدن با انواع دکوراسیون ها را دارد.

با این وجود سنگ مرمریت در مقایسه با گرانیت دارای مقاومت کمتر و تخلخل بیشتری است. از این رو ممکن است در برابر لکه و خراش آسیب پذیرتر باشد.

از دیگر کاربردهای سنگ مرمریت: مصنوعات سنگی

به طور کلی از سنگ مرمریت می توان در مصنوعات سنگی و یا مجسمه سازی استفاده کرد که یکی از انواع آنها به کاربردن در سینک یا روشویه است.

از انواع آنها می توان به روشویه سنگ مرمریت دهبید دیپلمات،مرمریت سیمکان،مرمریت پرطاووسی،مرمریت لاشتر،مرمریت گلدن بلک و مرمریت دهبید اسپایدر اشاره کرد.

یکی دیگر از این موارد مصنوعات سنگی آبنماهای سنگی است. در ساخت این آبنماها نیز می توان از سنگ مرمریت استفاده کرد. سنگ مرمریت با وجود اینکه از سنگ های گرانیت جذب آب بیشتری دارد؛ در صورت انجام فرآوری های لازم در برابر آب مقاوم می شود. علاوه بر این انجام مراحل فرآوری روی سنگ گرانیت سخت تر و هزینه برتر از سنگ مرمریت است.
از این رو سنگ مرمریت قابلیت ساخت مصنوعات بیشتری دارد.

ستون های سنگی نیز از دیگر مصنوعات سنگی است که در ساخت آن ها می توان از سنگ مرمریت استفاده کرد.

قیمت سنگ های مرمریت 

قیمت مرمریت هاطیف گسترده ای دارد. حال عوامل موثر بر قیمت سنگ مرمریت عبارتنذ از: معدن ، درجه کیفی سنگ ( پاک و یکدست بودن سنگ و عاری از ناخالصی بودن)، نوع فرآوری های صورت گرفته بروی آن ، نوع دستگاه برش سنگ ، قدوپای سنگ ، ابعاد و ضخامت ، شباهت سورتهای سفارشی  ، فاصله از معدن و … 

مشاهده قیمت  بروز تمامی سنگ های مرمریت 

حال در آخر به بیان نکات مهم هنگام خرید سنگ مرمریت می پردازیم:

نکات مهم در خرید سنگ مرمریت

1- آنالیز سنگ و موارد کاربرد آن

تنها نکته ای که شاید در کشور ما کمتر از همه به آن توجه شود همین آنالیز سنگ است . هر سنگ باتوجه به خاستگاه ، شرایط پیدایش و … دارای مشخصه های فیزیکی و شیمیایی مخصوص به خود است . مقاومت فشاری ، مقاومت سایشی ، نرخ جذب آب ، میزان تخلخل ، وزن مخصوص ، وزن حجمی و … همگی از جمله مواردی هستند که روی ابعاد مشخصی از سنگ (به عنوان نمونه ) مورد بررسی قرار می گیرند و به عنوان آنالیز سنگ در اختیار معدن داران و مصرف کنندگان قرار می گیرد .

بنابراین در یک شرایط برابر ، نمی توان از دوسنگ مختلف ، انتظار یک پاسخ داشت . توجه به آنالیز سنگ متناسب با محلی که قرار است به کار رود یکی از اصولی ترین مواردی است که اگر به آن دقت نشود ، باید ضرر و زیان ناشی از آن را پذیرفت .


در رابطه با سنگ های مرمریت باید این موضوع را پذیرفت که این دسته سنگ ها مناسب فضاهای داخلی و سرپوشیده هستند . چرا که در برابر شرایط جوی ( سرما و بارندگی ها ) و نور خورشید دوام چندانی ندارند . با این وجود هستند کسانی که از مرمریت در نمای ساختمان استفاده می کنند و بعد از مدتی شاهد از دست رفتن سنگ ( ترک ، شکستگی ) یا رنگ پریدگی آن می شوند ( خصوصا در نمونه های تیره ) . بنابراین بهترین پیشنهاد ما در استفاده از آن ها برای بخش های داخلی ساختمان همچون : کف ، سنگ پله ، دیوارها ،

سنگی که قرار است به عنوان کف پوش استفاده گردد ، باید تحمل بالایی در برابر فشار ، وزن و ضربه داشته باشد و از آنجایی که مدام در معرض تماس با افراد است ، می بایست نسبت به سایش نیز مقاومت داشته باشد . همینطور جذب آب بالایی نداشته باشد ، زیرا علاوه بر لک پذیری بسیار ، به مرور زمان دچار پوسیدگی خواهد شد . بنابراین به هنگام خرید سنگ مرمریت برای کف ، به یاد داشته باشید که سنگ مورد نظر ، از تراکم بالا ، تخلخل کم ، جذب آب پایین ، مقاومت سایشی و فشاری بالا برخوردار باشد .


اگر قرارباشد سنگ در محیط مرطوب قرار بگیرد که مدام نیاز به شستشو داشته باشد ، باید جذب آب بسیار پایین داشته باشد و از سنگی با درجه کیفی بالا و عاری از شکاف و رگه آهکی استفاده شود . رعایت نکات آب بندی و نگهداری سنگ نیز از مواردی هستند که درصورت عدم رعایت ، باعث بروز مشکل خواهند شد .

حال اگر قرار است دیوارهای خود را با مرمریت ها مزین کنید ، بهتر است بیشتر به دنبال چسبندگی خوب با دیوار و زیبایی سنگ باشید . درسال های اخیر استفاده از سنگ های اسلب برای دیوار سالن ها ، اتاق خواب ، لابی ، تی وی روم و حتی حمام های مستر و سرویس های بهداشتی لوکس بسیار رایج شده است . خصوصا اگر از سنگ های رگه داری استفاده شود که قابلیت بوک مچ شدن هم داشته باشند . البته بحث ابعاد موضوعی است که باید متناسب با فضا ، بودجه و سلیقه افراد مطرح شود و هیچ الزامی به استفاده از اسلب برای دیوارها نیست . به طورمثال برای فضای بین کابینت های آشپزخانه یا دیواره پله ها استفاده از سنگ های طولی معمول تر است .

در رابطه با سنگ پله مرمریت؛ از آنجایی که عرض سنگ نسبت به طول آن کمتر است و درمعرض رفت و آمد قرار دارد ، باز هم بحث تراکم ، مقاومت فشاری و سایشی اهمیت می یابد . حال هرچه میزان تردد و شلوغی مکان مورد نظربیشتر شود ، انتخاب سنگ پله حساسیت بیشتری خواهد داشت . البته موضوع به همین جا ختم نمی شود و موارد دیگر که در ادامه به آن پرداخته ایم به نوبه ی خود اهمیت دارند .

2- درجه کیفی

وجود فسیل و ناخالصی دربیشتر سنگ ها ( رسوبی و دگرگونی ) امری طبیعی است. در واقع همین ناخالصی ها هستند که به سنگ رنگ و طرحی متنوع می بخشند . اما گاهی باتوجه به جنسشان و مکانی که قرار است سنگ به کار رود ، می توانند موجب نقطه ضعف سنگ ها شوند . به همین خاطر هرچه کمتر باشند ، سنگ مرغوب تر و بادوام تر خواهد بود . به طورکل بهتر است سنگ مرمریت بافتی بدون پوسیدگی ، سوختگی ، ترک ، رگه های آهکی و سست داشته باشد .

سنگ ها پس از برش در کارخانه ، براساس میزان ناخالصی ها و عیوب ظاهری به درجات کیفی مختلفی دسته بندی می شوند . حال هرچه سنگ پاک تر و یکدست تری داشتیم ، سنگ مرغوب تر است و در درجات بالاتر قرار می گیرد . در مرمریت هرچه رگه های آهکی کمتر باشد ، جذب آب سنگ کاهش یافته و از پوسیدگی آن در آینده پیشگیری می شود . این موضوع به حدی برای خرید سنگ مرمریت درکف و پله حائز اهمیت است که اگر نادیده گرفته شود ، بعد از مدت کوتاهی شاهد بروز لک ، هوازدگی و آسیب به سنگ خواهیم بود .

3- ابعاد و ضخامت

خیلی مواقع شاهد این هستیم که افراد برای آنکه خریدی ارزان تر داشته باشند ، اقدام به خرید سنگ با ضخامت کمتر از حد استاندارد می کنند. اهمیت این موضوع شاید در ابتدا به چشم نیاید اما بعد از مدتی آثار خود را نشان می دهد. خصوصا برای سنگ پله و کف که تحت فشار و ضربه بیشتری هستند و آسیب پذیرترند .

امروزه برش سنگ ها از کوچکترین ابعاد تا سایز های بزرگ ( اسلب ) به راحتی توسط ماشین های برش سنگ امکان پذیری است . این تکنولوژی برش شامل ضخامت سنگ ها هم شده است . به طوریکه  می توان سنگ های نازکی با حداقل ضخامت چند میلی متری برش داد و تا مقدار زیادی از بار وارد بر ساختمان جلوگیری کرد .

امری که تا چندسال پیش موجب محدودیت انتخاب برای افراد می شد ؛ اکنون جزء موارد انتخابی شده است . البته باتوجه به جنسیت سنگ استخراجی و اقتضای بازار مصرفی ، برخی ابعاد ترند می شوند . مثلا برای تراورتن ها که بیشترین مصرفشان برای نمای ساختمان است ؛ اغلب به دنبال ابعاد طولی ، آن هم در عرض 40 هستند یا در مرمریت ها بسته به عوامل مختلفی ،  این ابعاد در تایل (40*40 -60*60 و … ) و اسلب متقاضی بیشتر دارد.

ابعاد سنگ مصرفی باید متناسب با فضا در نظر گرفته شود . مثلا برای یک سالن بزرگ ، کاربرد سنگ های اسلب به دلیل یکپارچگی و عدم وجود درز ، موجب زیبایی هرچه تمام سالن خواهد شد و برای اتاق کوچک استفاده از تایل هایی در ابعاد 40*40 انتخاب مناسب تری است .باتوجه به گران قیمت تر بودن سنگ های اسلب و بالا بودن هزینه های دستمزذ ، اغلب کاربردشان برای پروژه های لوکس است .

در رابطه با ضخامت نیز بهتر است از ابعاد معمول مرمریت که حدود 2 الی 3 سانتی متر است استفاده شود و ضخامت کمتر برای مرمریت ها آن هم در کف پیشنهاد نمی شود . این مقداربرای برخی از سنگ پله های مرمریت حتی تا 4 سانتی متر هم درنظرگرفته می شود . برای کانتر و پیشخوان های سنگی هم سنگ هایی با ضخامت حدود 4 (و حتی بیشتر ) مورد استفاده قرار می گیرد .

البته انتخاب سنگ کف به معیارهایی همچون مقاومت فشاری و سایشی سنگ هم بستگی دارد و هر مرمریتی مناسب استفاده در کف نیست .

اما برای دیوارها هرچه ضخامت کمتر باشد ، بهتر است . البته نه به اندازه ای که موجب تاب برداشتن و شکستن سنگ شود . که این موضوع به کیفیت و جنس سنگ و نحوه اتصال آن هم بستگی دارد . معمول ترین ضخامت سنگ کف مرمریت در بازار 2 سانتی متر است که البته دقیقا همین مقدار نیست و حدود 1.7 می باشد ( و تا 1.5 هم این مقدار جایز است). بهترین روش چسباندن هم اتصال خشک است که چسب سنگ را جایگزین ملات سیمانی کرده است. این چسب سنگ ها علاوه بر افزایش راندمان کار تا 3 برابر ، موجب کاهش وزن ساختمان هم می شوند و برای اتصال به هر بدنه و مصالح قابل استقاده اند . جالب تر آنکه نیاز به شاقول بودن دیوار هم نیست .

4- تامین سنگ

برخی سنگ ها به دلیل محدودیت در استخراج ، کوپ دهی کم ، تقاضای بسیار ، صادرات و … ، پاسخگویی پروژه های سنگین با متراژ بالا نیستند . به همین خاطر قبل از خرید ، از این قضیه اطمینان حاصل نمایید تا به مشکل تامین برنخورید .


موضوع دیگر در رابطه با تامین سنگ ؛ سورت آن است . برخی سنگ ها ، بازی رنگ بسیاری در مقایسه با سایرین دارند . به طوریکه حتی با پرداخت پول بیشتر به کارخانه ، بازهم قادر به تامین سنگ نسبتا یکدستی نخواهد بود ! چرا که این ذات آن سنگ است و باید این موضوع را پذیرفت . پس قبل از هرچیز اطلاعات کامل در این باره پیدا کنید زیرا ممکن است برای برخی خوشایند نباشد .

5-نوع کاربری و محل پروژه

ارزیابی پروژه نسبت به موقعیت مکانی و ارزنده بودن آن ، یکی دیگر از فاکتورهای مهم در خرید سنگ مرمریت است . به همین دلیل است که اغلب کارشناسان سنگ از محل پروژه سوال می کنند .

ازآنجا که سنگ محصولی گران قیمت است ؛ کارشناسان فروش زبده ، حتما این سوال را از شما خواهند پرسید که پروژه شما در کدام شهر است و کاربری آن چیست ؟دانستن این موضوع به کارشناس سنگ اجازه می دهد تا با برآوردی از منطقه ، پیشنهاداتی مناسب آن دهد . به این ترتیب تا حد زیادی در هزینه های شما صرفه جویی خواهد شد . همانطور که مستحضرید دربرخی مناطق از کلان شهرها ( همچون تهران ) ، برای پروژه های خود به دنبال سنگ هایی لوکس وقیمیتی هستند که مطمعنا با صرف هزینه بسیار ، مشتریان خود را خواهند داشت وبه سود خواهند رسید . اما اگر همان سنگ را برای منطقه ای که توان خرید ضعیف است  به کار برند ، مطمعنا به سود نخواهد نشست و متضرر خواهند شد !

نکته دیگری که در خرید سنگ مرمریت ( یا دیگر سنگ ها ) باید به آن توجه کرد ، نوع کاربری پروژه است . مثلا سنگی که برای یک هتل ، رستوران یا مرکز تجاری به کار می رود ، در وهله اول می بایست زیبایی آن به چشم آید و به نوعی کانون توجه باشد . بعد از آن میزان عبور و مرورهاست که تعیین می کند از چه سنگی بهتر است استفاده شود . پس دوام و زیبایی دو عامل مهم برای چنین اماکنی است . اما مثال نقض آن یک سوله ای است که قرار است تنها از حالت سیمانی درآید ! پس نیازی به خرید سنگ گران قیمت با درجه کیفی بالا نخواهد بود .

6- بخش مورد استفاده در ساختمان

هربخش از ساختمان ، به اقتضای رفت و آمد ، تماس با آب و مواد شوینده و آلودگی ها و … ویا اینکه قرار است برای بدنه به کار رود یا کف و…  سنگ مناسب خود را می طلبد . به طور مثال سنگی که برای کف پارکینگ به کار می رود باید از نظر مقاومت فشاری ، سایشی و لک پذیری در سطح بسیار بالاتری در مقایسه با سنگی که برای کف اتاق خوب به کار می رود باشد . یا مثلا سنگی که در راه پله بین ساختمان است باید علاوه بر تحمل وزن و فشار ، نسبت به سایش ، ضربه و لک پذیری مقاوم تر از سنگ پله داخل ساختمان باشد .همچنین نسبت به سرما هم مقاوم تر باشد چراکه تا حدودی در جریان شرایط جوی بیرون قرار دارد . یا مثلا سنگی که برای سرویس بهداشتی به کار رفته باید نسبت به مواد شوینده و اسیدی ، رطوبت و تماس با آب مقاوم باشد . این موضوع بالاخص برای سنگ کف با بدنه هم تا حدودی قابل تفکیک است . چرا که سنگ کف آسیب پذیر تر است و به مقاومت و کیفیتی بیشتری در مقایسه با سنگ بدنه لازم دارد .بنابراین در انتخاب سنگ باید درنظر دشت که این سنگ دقیقا در کدام قسمت و برای کجا استفاده می شود .

کاربردهای مختلف سنگ مرمریت در-منزل

تاکید ما همیشه به استفاده از مرمریت ها برای داخل ساختمان بوده است . اما در تعداد کمی از آن ها ( مثل مرمریت لاشتر و گندمک) شاهد استفاده برای رمپ ، کفپوش محوطه بیرونی ، ازاره ، دیواره های حیاط و حتی نمای ساختمان هستیم. که البته برای محوطه اغلب از سطوح تیشه خورده آن ها استفاده می شود .

مرمریت های زیادی در کشورمان وجود دارد که ذکر تمام آن ها ، لسیت طویلی را دربرخواهد گرفت . پس تنها به معرفی چند نمونه از شناخته شده ترین آن ها که اغلب سازندگان در انواع پروژه های خود از آن ها استفاده می کنند ، میپردازیم :

 • سنگ های مرمریت دهبید
 • سنگ مرمریت مشکی نجف آباد
 • سنگ مرمریت لاشتر
 • سنگ مرمریت هرسین
 • سنگ مرمریت خوی
 • سنگ مرمریت گندمک
 • سنگ مرمریت پرشین سیلک
 • سنگ مرمریت پالادیوم
 • سنگ مرمریت دهبید اسپایدر
 • سنگ مرمریت مهکام
 • سنگ مرمریت ماکو
 • سنگ مرمریت گلدن بلک

مشاهده قیمت انواع سنگ ساختمانی

اگر نیاز به دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ایران اسلب دارید همین الان با شماره های 03133881111 – 09131151002 تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.