ابزارهای-نمارومی-سنگی

معرفی ابزارهای نمارومی سنگی

فهرست این مطلب

ابزارهای نمارومی می توانند از جنس سنگ یا بتن های از پیش ساخته باشند . اما همه ما می دانیم که مصالح مصنوعی ، هیچ گاه اصالت و شکوه سنگ های طبیعی را القا نخواهد کرد . جالب است بدانید باستان شناسان ، از طریق مطالعه و تجزیه و تحلیل خطی ابزار سنگی ، به فرهنگ و نحوه ی زندگی مردم آن زمان پی می برند . همین پیشینه ، گویای اصالت و استقامت سنگ در برابر شرایط جوی است . در این مقاله قرار است ابزارهای سنگی مختلفی که در سبک کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرند ، معرفی شوند .

یکی از محبوب ترین طراحی های نمای ساختمان ، مربوط به سبک کلاسیک ( رومی ) است که قدمت آن به دوران امپراطوری ایران و روم باستان می رسد . این سبک از نما به واسطه ی استفاده از پنجره های بزرگ و یکسره ، ستون های مرتفع ، سر ستون ها ، سردر و تاج نماهای رومی مجلل ، حس کاخ نشینی را تداعی می کند . خوشبختانه این سبک نما برای هرنوع ساختمانی ( اعم از ویلایی ، یک طبقه ، دوطبقه … برج ) قابل اجراست و موجب خلق اثری بی نظیر خواهد شد .

ازآنجایی که این سبک نما ، شامل المان های زیادی است ، ظرافت کاری بسیاری می طلبد تا زیبایی خود را هر چه تمام تر به معرض نمایش بگذارد . درگذشته تمام ابزارهای سنگی به صورت دست ساز بود . اما رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی ، این کار به صورت ماشینی انجام گرفت . درحال حاضر ماشین های برش CNC  و واترجت این کار را بسیار دقیق و ظریف انجام می دهند . به وسیله این دستگاه ها ، هر طرح و نقشی قابل اجراست . تنها نیاز است که الگوی موردنظر را در نرم افزاری همچون اتوکد ، طراحی کرده و به دستگاه متصل کنید . خروجی مدلی دقیقا مشابه همان طرح ، بدون هیچ نقصی خواهد بود . بدین ترتیب سرعت و دقت کار بالا رفت و تاثیر زیادی برقیمت نهایی گذاشت . ناگفته نماند که هنرمندان زبردستی وجود دارند که با مهارت بالای خود ، ابزارهای سنگی بی نظیری می سازند که قابل قیاس با هیچ دستگاهی نیست . اما هزینه این کار درمقایسه با نمونه ماشینی خیلی بیشتر است و نیاز به صرف زمان بیشتری دارد .

نما نه تنها پوششی محافظ برای ساختمان است ، بلکه معرف آن هم هست .از این رو طرح نما ، مهارت استادکار ، نوع سنگ و ابزارهای مصرفی همگی بر ظاهرنهایی کارتاثیر بسیاری خواهند گذاشت . ابزارهای نمارومی سنگی از موارد ظریف اما مهمی هستند که در داشتن نمایی شکیل و منحصربفرد ، نقشی مهم ایفا می کنند . معمار، نقشه نمارومی را مطابق با سلیقه ی مالک طراحی کرده و پس از تایید به نماکار می دهد . نماکار نیز بعد ازشاسی کشی اقدام به اجرا می نماید . برای این کار مصالحی همچون سنگ ( اغلب در ابعاد طولی ) ، چسب سنگ ، ابزارهای سنگی و … نیاز است . به طورمعمول سنگ های تراورتن روشنِ بی موج ، بهترین کاندید برای نمای کلاسیک یا رومی هستند . تراورتن ها سنگ های نرمی هستند که به راحتی برش می خورند و قابلیت کارهای حجمی را بهتر از هر سنگ دیگری دارند . علاوه بر این ، دوام بسیار و وزن بسیار کمی در مقایسه با دیگر سنگ ها دارند . به همین خاطر به عنوان بهترین سنگ برای نما شناخته شده اند .

نمونه از ساختمان سه طبقه نمارومی در نمای شب

معرفی برخی از پرکاربردترین ابزارهای نمارومی

از جمله مهم ترین المان هایی که در این سبک نما بسیار مورد توجه اند ، عبارتند از :

نمای سردر رومی ، تاج نمای رومی ، ابزار سرستون و پاستون سنگی ، ابزار سنگی ستون ، براکت سنگی ، ابزار ستون ، ابزارهای خطی و طولی ، ابزار تخم مرغی ، ابزار قاب دور درب و پنجره ، صراحی و … . به طورکل ابزارسنگی به دو دسته تقسیم می شود . یکی مربوط به ابزارهای خطی ( طولی ) است و دیگری مربوط به نمادها و گل بته هاست . درواقع هرچیزی که در گروه خطی قرا نگیرد جزء این دسته قرار می گیرد .

 

ابزارهای خطی ( طولی )

ابزارهایی که برای قاب بندی و قوس های بالای پنجره ، قاب درب های ورودی ، قاب آینه و تابلوسنگ ها و کتیبه ها ، شومینه سنگی ، باند طبقات ( لبه بین طبقات ) ، لبه بالکن و بام ، فریم ( قاب بندی دور ) کلی نما  و قرنیز مورد استفاده قرار می گیرد را ابزار طولی می گویند . همانطور که از نام آن مشخص است ، این ابزار دارای طول دلخواه و عرض معمول بین 2 تا 3 سانتی متر است . تهیه این ابزار از سنگ های تراورتن ، مرمر و مرمریت با دستگاه CNC

، مطابق با متراژ درخواستی و نقشه طراح نماست . طرح ابزار ، ضخامت ، عرض ( ارتفاع ) ، جنس سنگ و متراژ همگی بر قیمت ابزارخطی تاثیرگذار است .این ابزار خطی در طرح های مختلفی همچون ورساچه ، گلریس ،تاژ ، امواج ، گلاویز ، گلبرگ ، نیم کروی ، بابونه و … تولید می شوند .

مدل هایی از ابزار نمارومی
نمونه هایی از ابزارهای طولی ( خطی ) مورد استفاده در نمارومی

براکت سنگی

از این ابزار تزیینی که می توان آن را در جنس های دیگری همچون چوب ، رزین ، پلی اورتان و … تهیه نمود ؛ برای بخش های داخلی و بیرونی استفاده می شود . از براکت ( یا همان کله گاوی ) در محل اتصال بدنه به قسمت های بالایی و انتهای کار مثل نبشی ، سرستون و باند استفاده می شود . تاثیر زیبایی این ابزار در نمای کلاسیک به حدی است که نمی توان از کاربرد آن چشم پوشی کرد . حکاکی این ابزار طبق ابعاد مورد سفارش مشتری ، توسط دست یا دستگاه بروی سنگ هایی همچون تراورتن و مرمریت قابل اجراست . طرح براکت ، جنس سنگ ، ابعاد ، تعداد  و دستی یا ماشینی بودن ، از جمله مواردی است که بر قیمت براکت سنگی تاثیرگذار است .

نمونه هایی از براکت سنگی ، ابزارنمارومی

ابزار ستون

یکی از اساسی ترین المان های نمای کلاسیک ، ستون ها هستند که حس شکوه و استواری را در بیننده القا می کند . در اغلب بناهای تاریخی برجای مانده نیز ، شاهد این هستیم که باوجود تحریف دیگر قسمت ها ، بخش هایی همچون ستون ها پابرجا مانده اند ! این ستون ها که به شکل چهارگوش و گرد به کار می روند ، می تواند به صورت شمش یا قوطی تهیه گردد . در اغلب موارد ستون های چهارگوش به صورت قوطی توخالی متقاضی بیشتری دارد ، چراکه هزینه تمام شده آن در مقایسه با شمش بسیارکمتر است .

نمونه دیگری از ستون ها وجود دارد که به آن ستون قاشقی می گویند . این ستون ها هم به صورت گرد و هم به شکل تخت تهیه می شوند . ستون های تخت به طور معمول با ضخامت 4 سانتی متر ساخته می شوند اما برای ستون های گرد نیاز به استفاده از شمش هایی با ضخامت بیشتر است . برای ساخت ستون قاشقی ، مساحت روی کار محاسبه می شود و به تعداد معینی ابزار قاشقی و تعدادی سادگی زده می شود. برای این ستون ضخامت سنگ نباید کمتر از 3 سانتی متر باشد  .

تصویری از ابزارهای ستون سنگی برای نمای کلاسیک

سرستون ها و پاستون ها

به منظور زیباتر شدن نما ، در قسمت پایین و بالای ستون ها از ابزارهای طرحداری همچون کله گاوی ، کله قوچی و … استفاده می شود . عموما سرستون ها از پاستون ها طرح بیشتری دارند و شکیل تر هستند . چراکه محدودیتی در ایجاد اشکال برای آن وجود ندارد و می توان سبک های متفاوتی بروی آن اعمال کرد . از طرفی سرستون ها بیشتر در معرض دید هستند و توجه بیشتری معطوف آن هاست .

ابزار تخم مرغی

یکی از پرکاربردترین ابزار سنگی که علاوه بر نما ، در تمام قسمت های ساختمان و نما قابل استفاده است . برای سرستون ، پا ستون ، ابزارهای کنسول ، پله و … از ابزار تخم مرغی استفاده می شود . سنگ مصرفی برای این منظور اغلب تراورتن و مرمریت است و سنگی سخت و محکمی همچون گرانیت مناسب این کار نیست .

ابزار قاب دور درب و پنجره

از اصلی ترین اجزای نمای ساختمان فریم یا همان قاب است که زیبایی بسیاری به نما می دهد . طرح های مختلفی برای این کار وجود دارد که در ادامه چند نمونه از آن ها را به تصویر کشیده ایم .

صراحی

از متنوع ترین حجاری هایی که روی سنگ انجام می شود ، صراحی است . صراحی علاوه بر تکمیل زیبایی نمای ساختمان ، نقش حفاظتی دارد . این موضوع خصوصا برای استفاده در بالکن و پشت بام امری حیاتی به شمار می رود .به همین خاطر توصیه می کنیم که از انواع باکیفیت و دایره ای با قطر زیاد استفاده شود ، چراکه درقسمت گلویی صراحی ، در نوع مربعی ، امکان شکستگی بیشتر است . بنابراین دقت شود که قسمت ها منحنی بدون شکستگی باشند . اغلب جنس صراحی ها از سنگ های آهکی مثل تراورتن است . برای نصب نرده صراحی از دو روش روکار و توکار استفاده می شود . فاصله نرده ها از هم تابعی از بودجه مصرفی است . اما در ارتفاعات هرچه این فاصله کمتر باشد ، علاوه بر زیبایی ، ایمنی بیشتری خواهد داشت . برای پله نیز بهتر است در هر پله یک نرده درنظر گرفته شود . از آنجایی که اتصال صراحی اهمیت ویژه ای در امنیت جان ساکنین ساختمان دارد ؛ نیاز است در اتصال آن از چسب های قوی و مناسب استفاده گردد . برای این کار می توانید از چسب سنگ های مگاپوکسی استفاده نمایید .

پله-صراحی

قرنیز

قرنیزها که جزء ابزارهای خطی به شمار می روند ، معمولا ارتفاعی کمتری داشته و با دستگاه های پروفیل زن و شابلون زن ( دو دیسک ) تولید می شوند . برای قسمت هایی هم که بصورت دایره و بیضی شکل هستند ف قرنیز را از طریق ابزارزنی دستی یا سی ان سی تولید می کنند . که البته انجام دستی با فرز تمیزی و دقت دستگاه را نخواهد داشت .اما دردسر طراحی با نرم افزار را نخواهد داشت و پرتی سنگ و قیمت تمام شده کمتر است .

قیمت ابزارهای نمارومی سنگی

نوع ابزار و جنس سنگ عامل مهمی در تعیین قیمت ابزارهای رومی است . بعد از آن بسته به ابعاد ، ضخامت و متراژ درخواستی فاکتور قیمت تعیین خواهد شد . درخواست ابزار سنگی باید براساس نقشه های سه بعدی تهیه شده توسط نرم افزار به همراه متراژ دقیق باشد . بنابراین چنانچه تمایل به استعلام قیمت و خرید ابزارهای نمارومی دارید ، با شماره 03133881111 تماس حاصل فرمایید .

کپی بدون ذکر نام وب سایت خارج از مرام و معرفت است

نویسنده مطلب
زهرا هارونی

زهرا هارونی

سلام . من به عنوان کارشناس سایت و تولید محتوا در زمینه سنگ ساختمانی فعالیت دارم . خوشحال میشم نظرتون را درباره مطالبی که انتشار میدم بدونم .
نظرات کاربران درباره مطلب: معرفی ابزارهای نمارومی سنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنوع رنگ در سنگهای ساختمانی
منوی دسته‌بندی را در تنظیمات قالب -> سربرگ -> منو -> منوی موبایل (دسته‌بندی‌ها) تنظیم کنید)
سبد خرید فروشگاه
پشتیبانی فروش
پاسخگویی از 8 الی 17
برای اخذ پشتیبانی روی یکی از اعضا کلیک کنید تا در واتساپ با او گفتگو کنید.